معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 

 

 

 

پنج شنبه 1391/1/31 13:44

پرونده:مسجد جامع نائين.jpg

نائين يكي از شهرهاي استان اصفهان در مركز ايران و مركز شهرستان نائين است. اين شهر در منطقه دشت كوير قرار گرفته‌است و آب و هوايي خشك و كويري دارد.

نائين شهري كوچك و قديمي است كه در گذشته وسيع و آباد بوده است. قدمت آن را مي‌توان از بناي بزرگ و كهن نارين قلعه يا نارنج قلعه دريافت. مسجد جامع نائين از لحاظ قدمت دومين مسجد پابرجا در ايران است.ارتفاع نايين از سطح دريا ۱۵۸۰ متر، عرض جغرافيايي آن ۳۲ درجه شمالي و طول آن ۵۲ درجه شرقي است.

 

پنج شنبه 1391/1/17 8:27

 Manare golpayegan.jpg

گلپايگان از شهرهاي قديمي ايران است كه در استان اصفهان و درفاصله ۳۵۲ كيلومتري تهران و۱۵۶كيلو متري شمال غربي اصفهان قرار دارد. در اواخر سلسله ساسانيان "گردپاذگان" نام داشت كه معرب آن "جرج باذكان" و بعدها به "جرفاذقان" تبديل شده است. عده اي از جغرافي دانان اسلامي، از جمله حمدالله مستوفي، نام آن را " گلبادگان" ضبط كرده اند كه به معني گل آبادگان است
از مهم ترين آثار تاريخي اين شهرستان مسجدجامع است كه از يادگارهاي محمد بن ملكشاه سلجوقي (اوايل قرن ششم هجري) است. كتيبه هاي متعددي دارد.همچنين ديدن ارگ گوگد نيز خالي از لطف نمي باشد.

 

تصاوير زيبا از ارگ تاريخي گوگد گلپايگان

چهارشنبه 1391/1/16 17:45

 

 

 

چهارشنبه 1390/12/24 17:42
X