معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 شهرستان خمين يكي از شهرستان‌هاي استان مركزي ايران است. اين شهرستان از دو بخش به نام‌هاي مركزي و كمره تشكيل شده‌است. شهر خمين مركز اين شهرستان است. اين شهر زادگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي امام خميني(ره) است. بيت قديمي ايشان نيز در اين شهرستان واقع است. از جاذبه‌هاي گردشگري و فرهنگي تاريخي مذهبي خمين مي‌توان به غار مسكوني زاغه بزرگ رباط عليابا قدمت بيش از 12000 سال وتخته سنگهاي با خط كوفي والوند رباط و پارك جنگلي و كوه بوجه، مجموعه تاريخي بيت حضرت امام خميني (ره)، امامزاده ابوطالب، امامزاده اسماعيل، امامزاده عبدالعلي (روستاي ريحان)، امامزاده عبداله (روستاي گودرز)، امامزاده اهل ابن علي دركيلومتر ۲۰ جاده خمين_اراك (روستاي امامزاده)، قلعه سالار محتشم، موزه مردم‌شناسي اشاره كرد.

  روزانه يك هزار و 500نفر از بيت امام راحل در خمين بازديد مي كنند

 

دسته ها : گردش در مركزي
پنج شنبه 1391/1/17 8:40

قله ويليجيا به ارتفاع ۳۳۸۰متر بعد از قله شهباز، بلندترين قله استان مركزي محسوب مي شود كه در مجاورت روستاي جاسب قرار گرفته است

نماي قله كركس از قله ويليجيا - محمد گائيني

 قله ويليجيا - محمد گائيني

 

قله ويليجيا - محمد گائيني

دسته ها : گردش در مركزي
سه شنبه 1391/1/8 13:26

شهر نراق با جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي خود مقصدي مناسب براي گردشگري در ايام نوروز است.

به گزارش ميراث‌آريا (chtn)، شهر نراق از نظر تقسيمات كشورى بخشى از شهرستان دليجان و در محدوده استان مركزى است. اين شهر به دليل قرار گرفتن در مسير جاده ابريشم در گذشته از موقعيتى خاص برخوردار و مورد توجه مردم شهرهاى اطراف بود.

محاصره كوه‌هاي بلند و ارتفاع زياد از سطح دريا آب و هواي معتدل كوهستاني مطلوبي را در نراق ايجاد كرده است به طوري كه در فصل بهار و تابستان مسافران زيادي را از شهرهاي همجوار به اين سمت مي‌كشاند تا از باغ‌ها و مناطق خوش آب و هواي نراق استفاده كنند.

زبيده خاتون، امامزاده سليمان، امامزاده يحيي، مسجد جامع و مسجد پايين، بازار شمس‌السلطنه، كاروانسراها، آب‌انبارها، غار نخجير، دره آبشتا، چشمه‌رود و كوه ويليجيا از جاذبه‌هاي تاريخي، فرهنگي و طبيعي اين شهر به شمار مي‌روند.

تنوع آب و هوايي، تنوع خاصي را در پوشش گياهي به خصوص از نوع وحشي و دارويي اين شهر به وجود آورده است كه براي نمونه بابونه، ختمي، گل گاوزبان، بنفشه، آويشن، شا‌تره، زرين گياه، پودنا، كتيرا، باريج، كرفس كوهي، باديان، بومادران و غيره را مي‌توان نام برد.

دسته ها : گردش در مركزي
يکشنبه 1390/12/21 7:18

بازار اراك‌ كه‌ قدمت‌ آن‌ به‌ سال‌ ۱۲۲۸ ه.ق‌ مي‌رسد، از نظر نوع‌ معماري‌، سيماي‌ منحصربفردي‌ دارد، بطوريكه‌ تمام‌ قسمت‌هاي‌ اصلي‌ آن‌ در يك‌ رديف‌ مستقيم‌ و مسيرهاي‌ فرعي‌ موسوم‌ به‌ گذر و سرا(كه‌ عمدتاً محل‌ داد و ستد فرش‌ هستند)، عمود بر قسمت‌ اصلي‌ بازار قرار گرفته‌اند. مصالح‌ اصلي‌ آن‌ از آجر وخشت‌ است‌ و در جوار آن‌، بناي‌ تاريخي‌ مدرسه‌ سپهداري‌ اراك‌ واقع‌ شده‌ است‌.

 

دسته ها : گردش در مركزي
دوشنبه 1390/10/5 8:28
X