معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 

  بقعه امامزاده بي بي سكينه(س) در جاده ملارد و در مسير جاده ترانزيت غرب كشور جنب صالح آباد خاتونلر شهرستان شهريار واقع شده است. بر اساس شواهد تاريخي، ايشان دخت مكرمه حضرت امام موسي كاظم(ع) و خواهر گرانقدر ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه است.
اين امامزاده يكي از مشهورترين بقاع متبركه در منطقه شهريار است و از آنجايي كه آن حضرت داراي كرامات بسياري است، علاقه مندان فراواني دارد كه در ايام ماههاي محرم، صفر و ساير مناسبتها به زيارت ايشان مشرف مي شوند. بناي بقعه كاملا نوساز و داراي تزيينات معماري اسلامي از قبيل كاشيكاري و آيينه كاري است. ضريح فلزي داخل حرم مطهر در سال 1372 توسط هنرمندان اصفهاني طراحي و نصب گرديده است. بقعه مزبور داراي گنبدي آجري با پوشش كاشي خشتي است كه اخيرا ساخته شده است. دو گلدسته نيز در طرفين ايوان ورودي بنا گرديده است اين امامزاده داراي 40 باب زائرسرا با 115 اتاق جهت استراحت و اسكان زائران و نيز امكانات اوليه جهت زوار است. در فضاي صحن امامزاده قبور شهدا قرار دارد. در مجاورت اين بقعه بازارچه اي فصلي بر پا مي گردد.
   

دسته ها : امامزاده ها
پنج شنبه 1390/9/17 10:51

اين امامزاده در خيابان صلاح الدين ايوبي، در محله قديمي سرتپوله شهر سنندج واقع است. اين امامزاده به صورت مجموعه شامل سه حياط با فضاهاي مجاور، مقبره، مسجد و آرامگاه مشايخ و بزرگان سنندج است. مقابر مشايخ با گچ بري‌هاي زيبا و نقوش گل و گياه، كار استادان و هنرمندان بزرگ تزيين شده است. در اين مجموعه در كنار مسجد، حجره هايي بريا آموزش علوم ديني به طلاب ساخته شده است. بر اساس روايات موجود، اين امامزاده، خواهر علي‌بن موسي‌الرضا است كه در سفر او به خراسان در كردستان درگذشت و در اين مكان به خاك سپرده شد

دسته ها : امامزاده ها
شنبه 1390/9/12 17:39

بقعه متبركه سيّد محمود شهرستان دزفول

سيّد محمود مشهور به سيّد محميد ملقب به سيّد الجليل رضي العوام، در حدود قرن پنجم هجري قمري در دزفول وفات يافته و به خاك سپرده شده است و مزار مطهرش به بقعه و بارگاه باشكوهي جهت عرض ارادت محبان اهل بيت تبديل شده است. در تاريخ 1349 هجري شمسي، بارگاه مطهر بازسازي شده و پس از پايان بازسازي در سال 1352 ضريح مطلّايي به جاي ضريح چوبي قديمي نصب گرديد. سادات علوي (موردگر - Moordgar) در دزفول منتسب به اين امام زاده جليل مي باشند و توليت اين بقعه از قديم الايام تا به حال در اختيار خاندان محترم منزويان (سيّد محمودي) بوده است. شجرنامه اين امام زاده جليل القدر از همان زمان خاك سپاري بر روي سنگ قبر ايشان نوشته شده است. اين بقعه در سال 1350 با شماره 7093 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

دسته ها : امامزاده ها
شنبه 1390/9/5 15:18

باباي بزرگ پير و  مراد زائران مشتاق و معتقد

اين آرامگاه ساده و لبريز از آرامش در استان لرستان به آراگاه باباي بزرگ معروف است .
بارگاه ملكوتي امامزاده ابراهيم(ع) يكي از بقاع متبركه‌اي است كه در65 كيلومتري شهرستان دلفان واقع شده است و هرساله هزاران زائر و شيفته ائمه اطهار(ع) از شهرهاي مختلف لرستان و استان‌هاي همدان و كرمانشاه، را به خود جذب مي‌كند.
اين مقبره تاريخي و مذهبي در دره اي بين كوه مهراب و دامنه هاي سركشتي قرار دارد .
گنبد آجري و تزئينات داخلي آن ويژگيهاي معماري قرن 7هجري و قاجاري را دارد .
بر اساس شجرنامه، بابابزرگ از فرزندان امام موسي بن جعفر(ع) است كه بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه ديگر اعضاي اهل بيت در شهرهاي مختلف ايران متواري شدند و امامزاده ابراهيم(ع) در دلفان به دست شخصي به نام سهراب سرخه ميلي به شهادت رسيده است.
بناي باباي بزرگ از لحاظ معماري قابل توجه و تعمق است،اين مقبره متبرك شامل دو بناست كه بناي اصلي مقبره امامزاده ابراهيم است كه گفته مي‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفوي است و در دوره قاجاريه و دوره معاصر ترميم‌هايي روي آن صورت گرفته است.
ارتفاع طاق گنبد اين امامزاده كه داراي مقرنس‌هاي جالبي است، 22 متر و دو گلدسته آجري نيز در كنار آن چون مناره برافراشته قد علم كرده است،داخل گنبد هشت ضلعي و ورودي آن از طرف شمال است .
تمامي بخش‌هاي گنبد با سنگ و آجر ساخته شده، داخل حرم هشت ضلعي است و اندازه هر ضلع دو متر و 30 سانتي‌متر است.
در دو طرف شرقي و غربي آن، دو محراب ساخته شده و داخل حرم به طرز بسيار جالبي كاشيكاري شده است.
در ضلع جنوب غربي گنبد باباي بزرگ، گنبد كوچكتري وجود دارد كه به نام كال نازار به معني سبزه روي نازنين مشهور است كه گفته مي‌شود از اصحاب و بستگان و يا خادمين باباي بزرگ بوده و از ديرباز مورد احترام زائران و مردم منطقه بوده است.
مردم منطقه و استان‌هاي همجوار به واسطه كرامات و معجزات باباي بزرگ به آن اعتقاد فراواني دارند و او را مراد و تكيه‌گاه خود مي‌دانند و در ناملايمات و سختي‌هاي روزگار به وي متوسل شده و همواره به زيارتش مي‌شتابند.
مردم لك زبان، اعتقاد و احترام خاص خود به اين امامزداه را كه با جان و روح آنان در هم تنيده شده، در ادبيات و اشعار لكي خود به وفور نشان داده‌اند.
در گذشته نيز باستان شناسان و شرق شناسان زيادي چون 'فريا استارك'در سال 1927، 'اشتاين'1936، 'اريك اشميت' در سال 1938،'مورتنسن' و بسياري ديگر از اين مقبره بازديد و درباره ساختمان آن و ارادت و اعتقادات مردم منطقه به باباي بزرگ در سفرنامه‌هاي خود به آن اشاره كرده‌اند كه همگي نشان از اهميت و جايگاه صاحب بقعه و بارگاه در دوره‌هاي مختلف تاريخ دارد.
بارگاه امامزاده ابراهيم، علاوه بر دارا بودن ويژگي‌هاي ديني و تاريخي به سبب قرار گرفتن در يك منطقه جنگلي و خوش آب و هوا، از جاذبه بالايي برخودار است و در صورت توجه مي‌تواند به‌عنوان يكي از قطب‌هاي گردشگري مذهبي در استان لرستان تبديل شود
سالانه 50هزار نفر از استان‌هاي لرستان، ايلام، كرمانشاه و همدان به‌خصوص در فصول بهار و تابستان به زيارت بارگاه اين امام‌زاده مشرف مي‌شوند
در لرستان لفظ بابا به پيران و مرشدان اهل حق گفته مي شود، اين مقبره ساده قابل مقايسه با بناهاي دوره صفويه مي باشد. امام زاده ابراهيم نزد اهالي نورآباد و كوهدشت داراي احترام و قداست خاصي است 

دسته ها : امامزاده ها
دوشنبه 1390/7/18 17:43

  امامزاده قاسم

ازنا 
لرستان 

[تصوير: 16217_223.jpg]

امامزاده قاسم يكي از بناهاي تاريخي استان لرستان در غرب ايران است كه قدمت آن به قرن هشتم هجري و دوره ايلخاني مي‌رسد. اين آرامگاه، در روستاي امامزاده قاسم در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا و در دشت جاپلق واقع شده است. نام اين روستا نيز برگرفته از همين امامزاده مي‌باشد. قدمت اين امامزاده به دوره ايلخاني مي‌رسد. كتيبه روي در ورودي اين مقبره و نيز حاشيه‌هاي ضريح، سالهاي ۷۳۸، ۸۰۸ و ۸۵۰ قمري را نشان مي‌دهند
اين امامزاده داراي اولين موقوفات كشور بوده در رديف آثار ملي ايران با شمارهٔ ۱۷۵۷ ثبت شده‌است. گنبد مخروطي شكل امامزاده قاسم با ۴۰ متر ارتفاع يكي از موارد خاص معماري در نوع خود و از عجايب معماري ايران مي‌باشد.اين گنبد از بيرون مخروطي ولي از داخل حرم به شكل كروي مي‌باشد. بنا به اظهارات محلي نام اين روستا در زمان ساسانيان ، كنده سپيد بوده است كه احتمالا اين نام برگرفته از جغرافياي آن محل است. باني ساختمان امامزاده تاجري ايراني بنام سيد ميرنظام الدين احمد مدني بوده است كه اين نام در بعضي از وقفنامه ها موجود بوده و بخشي از املاك كشاورزي اين روستا موقوفه ميباشند. نام هاي خانوادگي ميرنظامي ، قريشي ، و مدني شايد برگرفته از نام آن تاجر باشد. در قرون بعد با مهاجرت تركها به گاپله ( جاپلق ) نام آنالويي هم به ساكنان اين روستاي پارسي اضافه شد. اكنون امامزاده قاسم روستايي آباد و از روستاهاي اطراف آن ميتوان به قره ملك ( Ghare Malek ) ، حسين آباد ، كرتيلان ، گاوبار و سميه اشاره نمود
دسته ها : امامزاده ها
دوشنبه 1390/7/18 17:22
X