معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

پرونده:Persepolis gifts.jpg

در ايران باستان گاهشماري‌‌هاي گوناگوني رواج داشته‌است. در زمان ساسانيان دو نوع معمول بودنخست سال عرفي يا شمسي ناقصه يا سال سيار يا همان گاه‌شماري اوستايي نو بود كه در اين گاه‌شماري هر سال دوازده ماه دارد و هر ماه درست ۳۰ روز. اين ۳۰ روز داراي ۳۰ نام مشخص و ويژه مي‌باشد. نام‌ها از آن امشاسپندان و ايزدان است اما پنج روز باقي مي‌ماند. اين پنج روز پس از آخرين روز از ماه اسفند اضافه مي‌شده كه پنجه، پنجهٔ دزديده، خمسهٔ مسترقه يا اندرگاه خوانده مي‌شود و هر روزي را نامي ويژه است. اين پنج نام از پنج بخش گات‌ها يا سرودهاي زرتشت برگزيده شده‌‌است. همچنين دوازده ماه اوستايي نيز داراي دوازده نام است، منتخب از نام‌هاي امشاسپندان و ايزدان كه با دوازده نام از ۳۰ اسم روزها، مشترك است. بر پايهٔ آن هر سال درست ۳۶۵ روز حساب مي‌شد بدون حساب كردن يك چهارم روز در سال بنابراين نوروز در اين نوع گاه‌شماري هر ۱۲۰ سال يك ماه جلو مي‌رفت.
ديگري سال ثابت يا گاه‌شماري بهيزكي بود كه در آن كبيسه، هر ۱۲۰ سال گرفته و حساب مي‌شد و نوروز و سال شمسي در هر دور ۱۲۰ سال در جاي خود قرار گرفته و ثابت مي‌ماند و هيچ گاه آغاز سال بيش از يك ماه جلو نمي‌افتاد و يا چند روزي عقب نمي‌ماند و اغلب حتي الامكان مي‌كوشيدند كه آغاز سال را در محل نجومي خود نگاه دارند.
اين كه چرا به جاي كبيسهٔ چهار ساله و افزودن يك روز پس از ۱۲۰ سال با افزودن يك ماه كبيسه مي‌گرفتند نزد ايرانيان توجيه ديني داشت. ابوريحان بيروني مي‌گويد كه ايرانيان براي هر روز آيين‌هاي خاصي داشتند از جمله ذكر نام ايزدي كه روز به نام اوست و پادشاهان ساساني نيز براي هر روز يك نوع گل و شراب و نغمه داشتند و از اين رو افزوده شدن بر تعداد روزها ترتيب را برهم مي‌زد. برخي نويسندگان دلايل ديگري هم آورده‌اند از جمله اينكه چون ايرانيان براي روزها، سعد و نحس قايل بودند نمي‌خواستند با جابه‌جا شدن، روزهاي سعد به روزهاي نحس منتقل شوند و نوروز در اولين روز ماه نباشد
اصلاحات خيام در سده چهارم هجري قمري موجب شد تا گاه‌شماري ايراني به دقت مطابق با تقويم طبيعي گردد و نوروز و ديگر جشن‌هاي ساليانه در جاي حقيقي خود تثبيت شوند

دسته ها : ايران باستان
پنج شنبه 1390/7/21 14:15
X