معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

آرامگاه كنوني نادرشاه واقع در ضلع شمال غربي چهارراه شهدا (نادري سابق) كه پس از آرامگاه امام رضا، مهم‌ترين مكان گردشگري و تاريخي داخل شهر مشهد تلقي مي‌شود. اين بنا در باغي به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. آرامگاه شامل سكويي دوازده پله‌اي، محل گور، پوششي خيمه مانند بر روي قبر، سكويي مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن ديگر در پي او، يك غرفه فروش كتاب و دو تالار براي موزه‌است.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه تني چند از سربازانش بر فراز يك حجم سنگي مرتفع توسط مجسمه ساز فقيد ابوالحسن صديقي ساخته شده است. مصالح مقبره غالباً از سنگهاي خشن و سخت گرانيت كوهسنگي مشهد است. بعضي از قطعات سنگ بسيار بزرگ انتخاب شده تا تداعي كننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش آرامگاه كاملاً به مانند چادر عشايري است، كه نادر در آن زاده و هم كشته شده‌است. پوشش ديوارهاي داخلي آرامگاه نيز از سنگهاي مرمر اُخرايي رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعي كند

دوشنبه 1390/8/2 18:40
X