معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 

طالقان با وسعتي حدود 1300 كيلومتر مربع در 36 درجه و 12 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 47 دقيقه طول شرقي در شمال رب شهر تهران قراردارد، ميانگن درجه حرارت ساليانه در طالقان حدود 5/9+، متوسط حداكثر 5/27+، و متوسط حداقل 3/11- درجه سانتي گراد و ميانگين بارندگي ساليانه حدود 500 ميليمتر است.

روستاهاي زيباي طالقان در دامنه هاي جنوبي و شمالي ، در ارتفاع 1400 تا 2600 متر از سطح دريا ، در امتداد رودخانه ها و كنار چشمه سارها پراكنده شده اند.

طالقان از سه بخش پايين طالقان، ميان طالقان، و بالا طالقان تشكيل شده است.

 

 

 

دسته ها : گردش در البرز
سه شنبه 1390/10/6 7:59

بازار اراك‌ كه‌ قدمت‌ آن‌ به‌ سال‌ ۱۲۲۸ ه.ق‌ مي‌رسد، از نظر نوع‌ معماري‌، سيماي‌ منحصربفردي‌ دارد، بطوريكه‌ تمام‌ قسمت‌هاي‌ اصلي‌ آن‌ در يك‌ رديف‌ مستقيم‌ و مسيرهاي‌ فرعي‌ موسوم‌ به‌ گذر و سرا(كه‌ عمدتاً محل‌ داد و ستد فرش‌ هستند)، عمود بر قسمت‌ اصلي‌ بازار قرار گرفته‌اند. مصالح‌ اصلي‌ آن‌ از آجر وخشت‌ است‌ و در جوار آن‌، بناي‌ تاريخي‌ مدرسه‌ سپهداري‌ اراك‌ واقع‌ شده‌ است‌.

 

دسته ها : گردش در مركزي
دوشنبه 1390/10/5 8:28

قُدس يكي از شهرهاي استان تهران است. اين شهر مركز بخش قدس شهرستان شهريار قرار دارد.

شهر قدس (قلعه حسن خان) يكي از شهرهاي قديمي استان تهران مي‌باشد كه با قرار گرفتن اين شهر در مسير جاده قديم كرج (كيلومتر 17) و موقعيت خوب جغرافيايي و اب و هواي خوب كوهپايه‌اي در اين چند سال اخير ميزبان سكونت مهاجرين بسياري از ساير شهرهاي كشور بوده‌است لازم به ذكر است اين شهر با دارا بودن معادن و مزارع باغ‌ها و مجتمع‌هاي صنعتي و قهرمانان ورزشي يكي از شهرهاي مهم كشور به شمار مي‌آيد.
به دليل جمعيت زياد آن كه حتي از شهر شهريار كه مركز شهرستان مي‌باشد نيز بيشتر است. در سالهاي اخير تلاشهايي براي تبديل آن به عنوان شهرستان صورت گرفته‌است.

شهرقدس كه تا قبل ازتاسيس شهرداري درسال 1368 تحت نام قلعه حسن خان شناخته مي‌شد روستاي كوچك و قلعه مانندي در حاشيه جنوب غربي تهران و همجواري شهرداري منطقه 9 و 18 بود. جبهه آن كاووسيه و جبهه غربي آن سرخ حصار قرار داشت.

درسال 1368 مجموعه سه روستاي مذكور تحت پوشش خدمات شهرداري قرار گرفت و به نام شهرقدس نام گذاري شد.

شهرقدس درحاليكه پرجمعيت ترين شهر در شهرستان شهريار است ولي مركزيت سياسي وخدماتي اين شهرستان را عهده دار نيست.تهران بالاترين سهم مهاجران شهرقدس را داراست.

دسته ها : گردش در تهران
شنبه 1390/10/3 17:42
X