معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 

چهارشنبه 1390/7/20 13:41

پل تاريخي دختر در مدخل ورودي شهر پل دختر در جنوب خرم‌آباد واقع شده است
اين پل كه در منطقه، به پل «كر و دختر» معروف است، در دوره ساسانيان به دستور «شاپور ساساني» و بار ديگر در قرن چهارم هجري به امر «بدرين حسنويه» ترميم و بازسازي شد

پل تاريخي دختر، نمادي از پيشينه درخشان لرستان

پل تاريخي دختر، نمادي از پيشينه درخشان لرستان

چهارشنبه 1390/7/20 13:32

 

 

 1-نافه بريه (Nafa Boriya) و دسگيرو (Das Giro)

هنگامي كه نوزاد دختري در خانواده اي( در لرستان ) بدنيا مي آيد ، بعضا ناف او را بنام پسر بچه (معمولا از اقوام نزديك همچون پسر عمو ) و يا جواني از خانواده يا طايفه ديگر مي برند اين عمل را نافه برييه (Nafa Boriya) مي گويند و از اين زمان به بعد است كه نوزاد دختر اصطلاحا دسگيرو (Dasgiro) و يا نامزد طرف مقابل مي شود و از جانب پسر و خانواده اش هديه اي بنام نشونه (Neshona) براي دختر مي برند و با برگزاري جشن كوچكي از اين هنگام به بعد تا عروسي دختر مذكور ، تهيه لباس و برخي از مايحتاج دختر بعهده داماد خواهد بود.

 

 2- سرنجه گيرو (Serenje Giro)

 

هنگامي كه دختري در لرستان به سن ازدواج رسيد و بمناسبت هاي مختلف از سوي خانواده ها و اقوام و آشنايان بعنوان دختر دم بخت به ديگران معرفي و پيشنهاد گرديد ، زنان و دختران به سن رسيده خانواده داماد به بهانه هاي مختلف به منزل دختر دم بخت مي روند تا ضمن ديدن از نزديك و ورانداز وي، او را مورد ارزيابي و سنجش نيز قرار دهند . اين مرحله در اصطلاح لري سرنجه گيرو (Serenje Giro) ناميده ميشود . واژه سرنجه در زبان لري بمعني سنجد است  .

 

3- شيريني حروني

 

 زماني كه دختر انتخاب شد در روز مقرر خانواده داماد مقداري شيريني  بهمراه كله هاي قند و قواره اي پارچه و يك يا چند قطعه طلا به خانه عروس ميروند تا با اهدا آن نامزدي وي براي پسرشان را رسميت داده و مورد تاييد و تاكيد مجدد قرار دهند . پذيرايي اين روز را اصطلاحا شيريني حروني مي نامند و معمولا رفت و آمد داماد بخانه عروس تا روز عقد بندرت صورت مي گيرد.

   ر4- پشت عقد و سياهه

 

پس از مراسم شيريني خوردن ، دو خانواده در مذاكراتي رودر رو به بحث در مورد ميزان شيربها و ساير مخارج و احتياجات زمان عقد و عروسي مي پردازند. دو طرف ليستي را كه در آن  ميزان شيربها يا مبلغ مهريه كه اصطلاحا  آن را پشت عقد يا پشت نكاح نيز مي نامند و ساير احتياجات روز عقد و عروسي قيد شده است بين دو خانواده عروس و داماد رد وبدل نموده و با توافق و رضايت به امضا مسئولان يا بزرگان خانواده ها مي رسد . اين ليست كه سياهه (Siyaha) ناميده مي شود حتما به نام كلام الله مجيد مزين است .

  آو ازيفه (Ow Azifa) -5

 

 يك روز قبل از مراسم عقد داماد اجناسي از قبيل روغن، چاي ، قند ، برنج با چند راس گوسفند (كه به دست و پا و پيشاني آنها حنا بسته اند و معمولا گلوني {Golvani - پارچه بلند رنگارنگ} نيز به گردن انها آويخته اند ) به همراه نوازندگاني كه با ضرب و كمانچه و سيني حاوي اسفند  دود شده است، روانه خانه عروس مي كند . اين كالاها و اجناس ارسالي داماد را اصطلاحا آو ازيفه مي گويند.

 

  آداب دس بوسو(Das Boso) -6

 پس از توافق و امضا قرارداد بين دو خانواده عروس و داماد ، خانواده داماد طبق قرار قبلي معمولا يك شب را جهت اداي احترام و كسب رسمي اجازه عروسي و اذن پدر دختر به منزل عروس مي روند . در اين شب پس از صرف چاي و شيريني ، براي آخرين بار يكي از بزرگان طايفه داماد ضمن كسب اجازه از بزرگان و پدر طايفه عروس با جملاتي چون: خدمت رسيديم تا با اجازه شما فلاني را به غلامي خود قبول كنيد ، به كسب اجازه نهايي و رسمي از پدر عروس مي پردازد و پدر دختر نيز معمولا به نشانه احترام با اظهاراتي چون : اختيار با خود شماست و انشالله مبارك است ، رضايت خود از اين وصلت را رسما در حضور ديگران اعلام مي دارد . بدنبال اعلام موافقت پدر عروس، داماد يا برادر داماد از بين جمع برخاسته و دست پدر دختر را به نشانه سپاس بوسيده و حضار با فرستادن صلواتي ضمن تبريك به يكديگر به شادي و پايكوبي مي پردازند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه 1390/7/19 9:2

باباي بزرگ پير و  مراد زائران مشتاق و معتقد

اين آرامگاه ساده و لبريز از آرامش در استان لرستان به آراگاه باباي بزرگ معروف است .
بارگاه ملكوتي امامزاده ابراهيم(ع) يكي از بقاع متبركه‌اي است كه در65 كيلومتري شهرستان دلفان واقع شده است و هرساله هزاران زائر و شيفته ائمه اطهار(ع) از شهرهاي مختلف لرستان و استان‌هاي همدان و كرمانشاه، را به خود جذب مي‌كند.
اين مقبره تاريخي و مذهبي در دره اي بين كوه مهراب و دامنه هاي سركشتي قرار دارد .
گنبد آجري و تزئينات داخلي آن ويژگيهاي معماري قرن 7هجري و قاجاري را دارد .
بر اساس شجرنامه، بابابزرگ از فرزندان امام موسي بن جعفر(ع) است كه بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه ديگر اعضاي اهل بيت در شهرهاي مختلف ايران متواري شدند و امامزاده ابراهيم(ع) در دلفان به دست شخصي به نام سهراب سرخه ميلي به شهادت رسيده است.
بناي باباي بزرگ از لحاظ معماري قابل توجه و تعمق است،اين مقبره متبرك شامل دو بناست كه بناي اصلي مقبره امامزاده ابراهيم است كه گفته مي‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفوي است و در دوره قاجاريه و دوره معاصر ترميم‌هايي روي آن صورت گرفته است.
ارتفاع طاق گنبد اين امامزاده كه داراي مقرنس‌هاي جالبي است، 22 متر و دو گلدسته آجري نيز در كنار آن چون مناره برافراشته قد علم كرده است،داخل گنبد هشت ضلعي و ورودي آن از طرف شمال است .
تمامي بخش‌هاي گنبد با سنگ و آجر ساخته شده، داخل حرم هشت ضلعي است و اندازه هر ضلع دو متر و 30 سانتي‌متر است.
در دو طرف شرقي و غربي آن، دو محراب ساخته شده و داخل حرم به طرز بسيار جالبي كاشيكاري شده است.
در ضلع جنوب غربي گنبد باباي بزرگ، گنبد كوچكتري وجود دارد كه به نام كال نازار به معني سبزه روي نازنين مشهور است كه گفته مي‌شود از اصحاب و بستگان و يا خادمين باباي بزرگ بوده و از ديرباز مورد احترام زائران و مردم منطقه بوده است.
مردم منطقه و استان‌هاي همجوار به واسطه كرامات و معجزات باباي بزرگ به آن اعتقاد فراواني دارند و او را مراد و تكيه‌گاه خود مي‌دانند و در ناملايمات و سختي‌هاي روزگار به وي متوسل شده و همواره به زيارتش مي‌شتابند.
مردم لك زبان، اعتقاد و احترام خاص خود به اين امامزداه را كه با جان و روح آنان در هم تنيده شده، در ادبيات و اشعار لكي خود به وفور نشان داده‌اند.
در گذشته نيز باستان شناسان و شرق شناسان زيادي چون 'فريا استارك'در سال 1927، 'اشتاين'1936، 'اريك اشميت' در سال 1938،'مورتنسن' و بسياري ديگر از اين مقبره بازديد و درباره ساختمان آن و ارادت و اعتقادات مردم منطقه به باباي بزرگ در سفرنامه‌هاي خود به آن اشاره كرده‌اند كه همگي نشان از اهميت و جايگاه صاحب بقعه و بارگاه در دوره‌هاي مختلف تاريخ دارد.
بارگاه امامزاده ابراهيم، علاوه بر دارا بودن ويژگي‌هاي ديني و تاريخي به سبب قرار گرفتن در يك منطقه جنگلي و خوش آب و هوا، از جاذبه بالايي برخودار است و در صورت توجه مي‌تواند به‌عنوان يكي از قطب‌هاي گردشگري مذهبي در استان لرستان تبديل شود
سالانه 50هزار نفر از استان‌هاي لرستان، ايلام، كرمانشاه و همدان به‌خصوص در فصول بهار و تابستان به زيارت بارگاه اين امام‌زاده مشرف مي‌شوند
در لرستان لفظ بابا به پيران و مرشدان اهل حق گفته مي شود، اين مقبره ساده قابل مقايسه با بناهاي دوره صفويه مي باشد. امام زاده ابراهيم نزد اهالي نورآباد و كوهدشت داراي احترام و قداست خاصي است 

دسته ها : امامزاده ها
دوشنبه 1390/7/18 17:43

آبشار سنگان
ده سنگان روستايي كوهستاني و بسيار زيبا در شمال غربي تهران و كمي بالاتر از سولقان مي باشد و داراي امامزاده و آبشاري زيبا است.
براي دست يابي به روستاي سنگان 20 كيلومتر جاده كوهستاني در مسير امامازده داوود را بايد طي كرد. اوج شكوه و زيبايي آبشار سنگان در فصل پرآبي يعني فروردين و ارديبهشت ماه مي‌باشد. اين آبشار در زمستان نيز با يخ زدن شكلي بسيار بديع و زيبا به خود مي گيرد
اين آبشار در لايه هاي سازند كرج به سن ائوسن ايجاد شده است

دسته ها : گردش در تهران
دوشنبه 1390/7/18 17:37

 

آبشار شكرآبپس از طي كردن شهر اوشان و روستاي آهار به منطقه ييلاقي شكراب ميرسيم. از روستاي آهار تا شكرآب باغ‌هاي فراوان گيلاس و آلبالو وجود دارد كه در ماه‌هاي اواخر خرداد تا اوايل مرداد درختان پر از ميوه مي‌شوند.

مسير آهار به آبشار شكرآب يكي از مسيرهاي ديدني و جذاب تهران است كه با داشتن طبيعتي زيبا پذيراي ميهمانان و گردشگران فراواني است. وجود رودخانه زلال، كوه هاي مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار آن، اين نقطه را به منطقه‌اي پر بازديد مبدل كرده است.

شكرآب باغستاني است ييلاقي و با صفا در غرب دره آهار كه چند قنات و چشمه آب از جمله چشمه برفي شكرآب بر زيبايي‌هاي آن افزوده است.

اين روستا و مسيرهاي غربي آن محلي براي سياحت و شكارشاهان قاجار نيز بوده است. آبشار پرآب اين روستا يكي از زيباترين مناظر طبيعي آن است.

همچنين آبشاري فصلي و بسيار زيبا موسوم به آبشار چهل پله در دامنه‌هاي كوه قلعه دختر آهار وجود دارد كه مجموعه‌‌اي از آبشارهاي زيبا تشكيل شده است.

دوشنبه 1390/7/18 17:32

  امامزاده قاسم

ازنا 
لرستان 

[تصوير: 16217_223.jpg]

امامزاده قاسم يكي از بناهاي تاريخي استان لرستان در غرب ايران است كه قدمت آن به قرن هشتم هجري و دوره ايلخاني مي‌رسد. اين آرامگاه، در روستاي امامزاده قاسم در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا و در دشت جاپلق واقع شده است. نام اين روستا نيز برگرفته از همين امامزاده مي‌باشد. قدمت اين امامزاده به دوره ايلخاني مي‌رسد. كتيبه روي در ورودي اين مقبره و نيز حاشيه‌هاي ضريح، سالهاي ۷۳۸، ۸۰۸ و ۸۵۰ قمري را نشان مي‌دهند
اين امامزاده داراي اولين موقوفات كشور بوده در رديف آثار ملي ايران با شمارهٔ ۱۷۵۷ ثبت شده‌است. گنبد مخروطي شكل امامزاده قاسم با ۴۰ متر ارتفاع يكي از موارد خاص معماري در نوع خود و از عجايب معماري ايران مي‌باشد.اين گنبد از بيرون مخروطي ولي از داخل حرم به شكل كروي مي‌باشد. بنا به اظهارات محلي نام اين روستا در زمان ساسانيان ، كنده سپيد بوده است كه احتمالا اين نام برگرفته از جغرافياي آن محل است. باني ساختمان امامزاده تاجري ايراني بنام سيد ميرنظام الدين احمد مدني بوده است كه اين نام در بعضي از وقفنامه ها موجود بوده و بخشي از املاك كشاورزي اين روستا موقوفه ميباشند. نام هاي خانوادگي ميرنظامي ، قريشي ، و مدني شايد برگرفته از نام آن تاجر باشد. در قرون بعد با مهاجرت تركها به گاپله ( جاپلق ) نام آنالويي هم به ساكنان اين روستاي پارسي اضافه شد. اكنون امامزاده قاسم روستايي آباد و از روستاهاي اطراف آن ميتوان به قره ملك ( Ghare Malek ) ، حسين آباد ، كرتيلان ، گاوبار و سميه اشاره نمود
دسته ها : امامزاده ها
دوشنبه 1390/7/18 17:22

 

 بيشه يكي از آبشارهاي استان لرستان است. اين آبشار در دل كوههاي زاگرس در شهرستان خرم‌آباد قرار گرفته است و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ كيلومتر است. اين آبشار در كنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزديكي ايستگاه بيشه قرار گرفته است و از اين رو پذيراي مسافران نيز مي‌باشد

اين آبشار با چشم اندازي زيبا يكي از نادرترين و زيباترين آبشارهاي استان لرستان است.ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمين است و ۱۰متر نيز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار مي‌باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر مي باشد]

در بالاي آبشار، روبروي ايستگاه چشمه‌هاي پر آب متعددي ديده مي‌شود كه از دل كوه مي جوشند و زمزمه كنان از وسط ايستگاه قطار گذشته و آبشار بيشه را تشكيل مي دهند .راه اين آبشار از طريق راه آسفالته از خرم‌آباد بطول ۶۵ كيلومتر و كنار ايستگاه قطار زير پل راه آهن مي گذرد و براي رسيدن به آن بايد حدود چند صد متري پياده روي كرد تا به آبشار رسيد و از شهرستان دورود تا بيشه با قطار در حدود ۳۰ دقيقه مي‌باشد . هواي خنك و با طراوت، سرسبزي و شادابي كوههاي بلند و دلنشين بيشه را به يك منطقه ديدني و جذاب براي گردشگران تبديل كرده است. در پائين ايستگاه و در دل درختان بلند جويبارهاي صاف و زلال، اقامتگاه‌هاي چوبي و زيبائي در اختيار بازديد كنندگان قرار مي گيرد و مسافران و علاقمندان در آنجا به استراحت مي پردازند. علاوه بر اين اقامتگاه‌ها مسافران مي توانند در پائين آبشار و روبروي ايستگاه چادر برپا نمايند و به استراحت بپردازند.

دوشنبه 1390/7/18 15:56

دورود يكي از شهرهاي استان لرستان و مركز شهرستان دورود است. شهرستان دورود بامساحتي برابر ۱۳۲۶كيلومتر مربع با ۱۱۲۰۰۰ نفر جمعيت در دامنه رشته كوه زاگرس و در نزديكي اشترانكوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز يكي از شمال و يكي از شرق در دورود به هم مي‌پيوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلي رود دز مي‌شوند

دورود به خاطر داشتن راه آهن، كارخانجات صنايع دفاع و كارخانه سيمان در دوران جنگ ايران و عراق رشد پيدا كرد و اهميت يافت. اين شهر همچنين از منابع سنگ زيادي برخوردار است كه كارخانه‌هاي سنگبري زيادي نيز در دورود وجود دارد كه به اصفهان و ديگر نقاط صادر مي‌شوند

عبور راه آهن سراسري جنوب و راه‌هاي اصلي غرب به شرق و شمال به جنوب از اين شهر، دورود را د زمره شهرهاي پرتردد قرار داده‌است به طوري كه ساليانه بيش از ۶ ميليون نفراز شهر دورود عبور مي‌كنند

از گذشته تاريخي آن آگاهي زيادي در دست نيست اما در شمال اين شهرستان و در دشت سيلاخور تپه‌هاي باستاني فراواني ديده مي‌شود. تاريخ اين ناحيه با تاريخ بروجرد گره خورده‌است و به احتمال زياد كاروانسرايي در سر راه اصفهان به بروجرد، همدان و بغداد بوده‌است. نام دورود در گذشته بحرين بوده‌است. فاصله دورود تا بروجرد ۵۶ كيلومتر، تا خرم‌آباد ۸۶ كيلومتر, تا ازنا ۴۵كيلومتر و تا تهران ۴۵۰ كيلومتر است

دوشنبه 1390/7/18 15:43

دوشنبه 1390/7/18 15:38
X