معرفی وبلاگ
وبلاگ "ایران زیبا ایرانی مهربان" در تمامی زمینه ها و از هر قشر و گروهی مطلب ارائه کرده و آماده پذیرش نظرات شما خوبان می باشد.
صفحه ها
دسته
لينك دوستان
ليگ برتر فوتبال ايران
شهداي غدير
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب

 

 Ø¨Ø±Ø§ÙŠ بستن اين پنجره بر روي عکس کليک کنيد

استان البرز

سي ويكمين استان كشور

استان البرز هم اكنون يكي از استان‌هاي ايران است كه در جلسهٔ هيئت دولت در تاريخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشيدي، لايحه تأسيس آن تصويب و به مجلس شوراي اسلامي فرستاده شد. در ادامه با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تاريخ ۱۳۸۹/۴/۷ بطور رسمي شكل گرفت. در اين طرح پيشنهادي كرج به عنوان مركز استان درنظر گرفته شد. اين استان از شمال با استان مازندران،از غرب با استان قزوين،از شرق وجنوب شرقي با استان تهران ،از جنوب غربي با استان مركزي همسايه است .

استان البرز شامل شهرستانهاي كرج،ساوجبلاغ،نظر آبادوطالقان است.

شهرستان كرج به مركزيت شهر كرج شامل بخش‌هاي مركزي، آسارا و اشتهارد.

شهرستان ساوجبلاغ به مركزيت شهر هشتگرد شامل بخش‌هاي مركزي، چندار، چهارباغ.

شهرستان نظرآباد به مركزيت شهر نظرآباد شامل بخش‌هاي مركزي و تنكمان.

شهرستان طالقان به مركزيت شهر طالقان

 

آمار استان البرز

جمعيت: دو ميليون و 700 هزار نفر؛ساكن در5 شهرستان، 11 بخش و 360 آبادي و روستا

جمعيت شهري 80درصد

جمعيت فعال در بخش كشاورزي26درصد

جمعيت فعال در بخش صنعت16.6درصد

جمعيت فعال در بخش خدمات 12.8درصد

جمعيت دانش آموزي حدود 500 هزار نفر

جمعيت دانشجويان 120هزار نفر

تعداد واحدهاي صنعتي: 3500 كارخانه

نرخ بيكاري استان 11.6 درصد

منبع : سايت البرز من

براي بستن اين پنجره بر روي عکس کليک کنيد

دسته ها : گردش در البرز
دوشنبه 1391/3/1 10:30

 

 

 

 

دسته ها : گردش در البرز
سه شنبه 1390/12/9 11:56

 

 

دسته ها : گردش در البرز
پنج شنبه 1390/11/6 15:23

فرديس يكي از محله‌هاي شهرستان كرج است كه در جنوب آن واقع شده است.به طور كلي منطقه ي فرديس كرج ، جزو مناطق ۳و ۱۰ شهرداري كرج محسوب مي شود . در سالهاي اخير فرديس گسترش زيادي پيدا كرده و خود داراي شهرك هاي فراواني شده است. از شهرك هاي آن مي‌توان شهرك طالقاني در شمال و شهرك خانه(دهكده) در غرب آن را نام برد. مهمترين قسمت فرديس خيابان اصلي آن است كه مركز تجاري بزرگي محسوب مي‌شود. اين خيابان داراي ۵ فلكه است:

فلكه ي اول يا ميدان پانزده خرداد
فلكه ي دوم يا ميدان هفده شهريور
فلكه ي سوم يا ميدان استقلال
فلكه ي چهارم يا ميدان آزادي
فلكه ي پنجم يا ميدان جمهوري اسلامي
حومه ي فرديس : قسمت شمالي آن جزو منطقه ي ۱۰ و از ايستگاه مترو كرج تا سه راه حافظيه را در بر مي گيرد ،اين منطقه شامل چند محله و چند شهرك مي باشد.

فرديس مركزي: قسمت جنوبي فرديس از سه راهي تا ابتداي سرآسياب ملارد را در بر مي گيرد و جزو منطقه ۳ كرج محسوب مي شود.

اراضي فرديس قبلا متعلق به بخشي از كرج به نام سرحدآباد بود كه در گذر زمان به عنوان محله‌اي مجزا مطرح شد. بخش ساختمان سازي در آن از رونق بالايي برخوردار است؛ تا آنجا كه ۳٪ ساخت و ساز كشور در سال ۱۳۸۳ در فرديس بوده است.

دسته ها : گردش در البرز
چهارشنبه 1390/10/14 11:4

 

 

طالقان با وسعتي حدود 1300 كيلومتر مربع در 36 درجه و 12 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 47 دقيقه طول شرقي در شمال رب شهر تهران قراردارد، ميانگن درجه حرارت ساليانه در طالقان حدود 5/9+، متوسط حداكثر 5/27+، و متوسط حداقل 3/11- درجه سانتي گراد و ميانگين بارندگي ساليانه حدود 500 ميليمتر است.

روستاهاي زيباي طالقان در دامنه هاي جنوبي و شمالي ، در ارتفاع 1400 تا 2600 متر از سطح دريا ، در امتداد رودخانه ها و كنار چشمه سارها پراكنده شده اند.

طالقان از سه بخش پايين طالقان، ميان طالقان، و بالا طالقان تشكيل شده است.

 

 

 

دسته ها : گردش در البرز
سه شنبه 1390/10/6 7:59

 

 

 

 

 

دسته ها : گردش در البرز
چهارشنبه 1390/9/30 8:19

 

 

 

دسته ها : گردش در البرز
دوشنبه 1390/9/28 13:43

1karajكرج panorama.jpg

كرج يكي از كلان شهرهاي ايران و همچنين مركز، استان البرز مي‌باشد. جمعيت اين شهر برپايهٔ سرشماري سال ۱۳۸۵ خورشيدي برابر با ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر بوده‌است كه از اين جهت پس از شهرهاي تهران، مشهد، اصفهان و تبريز به‌عنوان پنجمين شهر پرجمعيت ايران به‌شمار مي‌رود.كرج پس از تهران بزرگ‌ترين شهر مهاجرپذير ايران است و با توجه به جوان‌بودن آن نسبت به ساير شهرهاي بزرگ ايران، هم‌اكنون به‌عنوان يكي از كلان‌شهرهاي كشور به‌شمار مي‌آيد

دسته ها : گردش در البرز
شنبه 1390/9/12 17:43

كاخ شمس در مهرشهر كرج

اين كاخ در زميني به وسعت ۱۱۱ هكتار با ۲۵۰۰ متر زيربنا بين سال‌هاي ۴۷-۱۳۴۵ در مهرشهر كرج، ارم جهت استفاده شمس خواهر محمدرضا شاه پهلوي احداث شده است

اين بنا شامل فضاهاي متعددي از جمله سالن طلايي بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذيرايي، سالن سينما، سالن بيليارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداري پرندگان كمياب، اتاق‌هاي خواب و غيره مي‌باشد . يكي از مهمترين بخش‌هاي اين كاخ اتاق صدف است كه داراي تزئينات مختلفي بوده، بخصوص نماي بيروني آن كه بصورت حلزوني شكل ساخته شده است . در طراحي فضاي بيروني درياچه كوچكي از سه طرف كاخ را كاخ شمس احاطه كرده و به زيبايي آن افزوده است اين مجموعه تا چندي پيش بعنوان موزه و با نام مجتمع اردويي تفريحي شهيد فهميده استفاده مي‌شد. اين اثر در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملي ايران قرار گرفته است 

دسته ها : گردش در البرز
چهارشنبه 1390/9/9 14:47
X